Sexuálně přenosné genitální typy HPV jsou hlavní příčinou rakoviny děložního čípku – čtvrtého nejčastějšího zhoubného nádoru u žen na světě – stejně jako genitálních bradavic a laryngeálních papilomů. Očkování je účinnou metodou prevence infekce. Nejúčinnější je očkování před sexuální aktivitou, proto je doporučený věk pro očkování 11–12. roku života – zdůrazňuje dr hab. Ernest Kuchar, přednosta Kliniky dětského lékařství Lékařské univerzity ve Varšavě
Jak se HPV přenáší?
Lidský papilloma virus (HPV) je nejběžnějším infekčním agens, který se sexuálně přenáší mezi lidmi. Pečlivě se odhaduje, že minimálně 50 % sexuálně aktivních lidí má během svého života kontakt s virem. Čtěte na blogu – Infekce HPV se nejčastěji vyskytuje prostřednictvím genitálně-genitálního nebo orálně-genitálního sexuálního kontaktu nebo prostřednictvím infikovaných rukou během kontaktu s genitáliemi. HPV infekci je také možné přenést na novorozence během porodu nebo na dítě při blízkém nesexuálním kontaktu, např. při společné koupeli ve vaně s infikovaným dospělým. Kdokoli, muž nebo žena, kdo měl někdy sexuální kontakt, se může nakazit HPV.
Jaké jsou důsledky infekce HPV? Onemocní každý, kdo přijde do kontaktu s HPV?
HPV se snadno přenáší z člověka na člověka, což neznamená, že všichni infikovaní vykazují klinické příznaky onemocnění. Naštěstí je velká většina infekcí HPV asymptomatická a spontánně odezní během několika až několika měsíců. Nevýhodou toho, že u většiny nakažených nejsou viditelné příznaky, je to, že nakažení HPV o tom většinou nevědí a virus šíří nevědomky.
Také lidé, kteří jsou v úzkém kontaktu s HPV infikovanými a nevidí žádné známky infekce, nejsou opatrní.Sexuálně přenosné genitální typy HPV jsou nejdůležitější příčinou rakoviny děložního čípku – čtvrtého nejčastějšího zhoubného nádoru u žen na světě.V Polsku je rakovina děložního čípku diagnostikována asi u 3,5 tis. ženy každý rok polovina z nich na tuto nemoc zemře. HPV může přispívat ke vzniku dalších, vzácnějších druhů rakoviny, jako je například rakovina pochvy a vulvy, rakovina penisu a konečníku, stejně jako rakovina hrdla a hrtanu.
Lze infekci HPV léčit?
Proti HPV neexistují účinné léky, ale následky infekce lze léčit: prekancerózní léze, genitální bradavice, papilomy hrtanu a rakovinu děložního čípku a infekcím HPV lze předcházet úpravou sexuálního chování a očkováním.Jak snížit riziko infekce lidskými papilomaviry?Nejjistějším způsobem, jak se vyhnout infekci HPV, je zdržet se sexuální aktivity. Pokud již osoba vstoupila do sexu, riziko infekce lze snížit snížením počtu sexuálních partnerů – čím méně partnerů, tím nižší je riziko infekce.
Očkování je účinnou metodou prevence infekce genitálními typy HPV odpovědnými za většinu případů rakoviny děložního čípku a genitálií. Nejúčinnější je očkování prováděné před expozicí infekci, tedy před sexuální aktivitou, proto je doporučený věk očkování 11–12. rok života.
Jaké vakcíny proti HPV jsou dostupné v Polsku?
V Polsku jsou k dispozici 3 vakcíny proti lidským papilomavirům:
Cervarix – 2-valentní proti 2 karcinogenním typům viru (HPV16 a HPV18)
Gardasil – 4-valentní proti 4 typům virů (HPV-6, HPV-11, HPV-16, HPV-18) zodpovědných za pre-neoplastické léze a genitální bradavice (genitální bradavice)
Gardasil 9 – 9valentní proti 7 karcinogenním typům HPV (HPV16, 18, 31, 33, 45, 52, 58) a 2 typům zodpovědným za genitální bradavice (HPV6, HPV11)
Je očkování proti HPV účinné?
Ano, všechny vakcíny jsou účinné. Hlavním cílem očkování je chránit vás před rakovinou děložního čípku.Odhaduje se, že obě starší vakcíny se všemi 3 doporučenými dávkami snižují riziko rakoviny děložního čípku nejméně o 70 % a novější vakcína pravděpodobně o 90 %. Vakcíny Gardasil (Silgard) a Gardasil 9 jsou také účinné při ochraně proti genitálním bradavicím a také při snižování rizika dalších nádorů závislých na HPV.
Ochrana trvá minimálně 8 let a pravděpodobně mnohem déle. Vzhledem k tomu, že očkování nechrání před všemi případy rakoviny děložního čípku, měly by ženy i nadále podstupovat pravidelné screeningové testy děložního čípku (Pap stěr).
Je očkování proti HPV bezpečné a dobře tolerované?
Vakcíny proti lidskému papilomaviru jsou bezpečné a dobře tolerované. Dosud nebylo zaznamenáno, že by u očkovaných lidí způsobovaly výrazné zdravotní problémy. Patří mezi „zabité“ vakcíny (to znamená, že neobsahují živý vortexplevele a pouze některé jejich antigeny – proteiny, které nemohou způsobit onemocnění očkované osoby, ale jsou dostatečné k navození imunity vůči viru), takže jsou bezpečné i pro osoby s imunodeficiencí.
Stejně jako u všech léků je možné, že se u některých očkovaných osob mohou objevit nežádoucí účinky. Nejčastěji se jedná o lokální reakce v podobě bolesti a mírného otoku v místě vakcinace. Mdloby Mdloby se mohou objevit po jakémkoli očkování, zejména u dospívajících a mladých dospělých. Doporučuje se proto zůstat pod dohledem po dobu 15 minut po očkování.