Vápník v těhotenství: jaká jsou rizika nedostatku vápníku v těhotenství a jak jim předcházet

0
Rate this post

Vápník v těhotenství je důležitou součástí vyvážené stravy budoucí maminky. Je nezbytný hlavně pro vývoj dětských kostí a zubních pupenů. Pokud je ho ve stravě málo, pocítíte to jako první vy a vaše miminko také. Jaká jsou rizika nedostatku vápníku v těhotenství a jak jim předcházet?

Vápník je nezbytným prvkem především pro správný vývoj dětských kostí a zubů (jejich pupeny se tvoří od 6. týdne prenatálního života), ale také pro svaly, srdce a nervový systém. Příroda ochránila miminko v případě, že ve stravě maminky není vápník.

Miminko po určitou dobu uspokojuje své potřeby na úkor vašeho těla a bere si z něj vápník (ten je „spláchnut“ z vašich kostí a transportován do těla vašeho miminka). V důsledku toho můžete pociťovat celkovou slabost, bolestivé svalové křeče v chodidlech a lýtkách a bolesti hlavy.Kaz pomalu postupuje. Dochází také k odvápnění kostí – změknou a mohou se snadno zlomit. I když potíže nenastanou okamžitě, zvyšuje se riziko budoucí osteoporózy.

Dobré vědět. Zjistěte dodatečně – klikněte.

Pokud vám hrozí potrat, máte vysoký krevní tlak, problémy se srážlivostí krve, vysokou hladinu cukru v krvi nebo čekáte více než jedno miminko, vápník v těhotenství je pro vás tím pravým lékem. Absorpce vápníku může být narušena, pokud je ve stravě příliš mnoho fosforu. To se stane, když máte slabost pro zpracované potraviny: uzeniny, polévky, dezerty v prášku a kolové nápoje. Stojí za to přemýšlet o jejich vyřazení z jídelníčku na těchto pár měsíců.Účinky nedostatku vápníku v těhotenství

Trvá-li nedostatek vápníku delší dobu, bude nakonec trpět i miminko – narodí se slabší než jeho vrstevníci, náchylné ke křivici (onemocnění, které hrozí narušením růstu a trvalou deformací kostí) a může mít různé vrozené vady. Růst zoubků se mu opozdí a v budoucnu bude extrémně častým návštěvníkem ordinace zubaře. Nevěřte mýtům, že někteří lidé mají jen slabé zuby! Jejich stav po celý život primárně nezávisí na genech, ale na správné stravě těhotné matky a na době kojení. A samozřejmě z toho, co jíme celé dětství a dospívání.

Vápník jako lék na těhotenství

Vápník v těhotenství je pro zdraví budoucí maminky neocenitelným prvkem. Je dokázáno, že nejen snižuje krevní tlak, ale také snižuje riziko život ohrožující komplikace – těhotenské otravy. Reguluje také srážlivost krve, takže zabraňuje krvácení v těhotenství. Možná budete muset užívat v tabletách. Vždy se však provádí pod dohledem lékaře.

Je třeba si uvědomit, že absorpční procesy jsou jako systém spojených nádob. Při užívání zvýšených dávek vápníku z farmaceutických přípravků může dojít ke snížení vstřebávání železa, zinku a hořčíku a tyto minerály potřebujete i vy i vaše miminko. Ošetřující lékař vám proto pomůže určit optimální dietu a případně předepíše další léky, aby se minimalizovalo riziko těchto nedostatků.

Můžete však bezpečně užívat volně prodejné multivitaminové doplňky s minerály pro těhotné ženy, zvláště když je vaše těhotenství bezproblémové. Obsahují vápník v množství pouze jako doplněk stravy, ale jejich dávkování je i tak třeba konzultovat s gynekologem.

Izabela Wołodkiewicz, specialistka na výživu

Pokud jste alergičtí na mléčnou bílkovinu, zapomeňte na mléko a mléčné výrobky. Ve vašem jídelníčku navíc není místo pro ořechy bohaté na vápník, mandle nebo sezamová semínka, protože jsou to silné alergeny. Naštěstí vápník najdete například v u nás nepříliš oblíbené brokolici nebo kapustě. Váš lékař vám může doporučit užívání doplňků vápníku pro těhotné ženy.

I když nejste alergičtí, neblázněte s alergenními přípravky, protože mnohé vědecké zprávy naznačují, že přemíra alergenů ve stravě budoucí maminky alergii u kojence podporuje. A bílkoviny kravského mléka jsou hlavní potravinové alergeny ve vývojovém věku. Beta-laktoglobulin a kasein obsažené v mléce jsou zodpovědné za projevy přecitlivělosti u lidí náchylných k potravinovým alergiím.

Proto se domnívám, že je lepší být v bezpečí, než litovat a předejít nebezpečí omezením konzumace mléčných výrobků během těhotenství. Sklenice mléka (a ještě lépe jogurtu nebo kefíru) neuškodí, ale stojí za to zkusit jídelníček co nejpestřejší.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno