GENITÁLNÍ HERPES – PROBLÉM, KTERÝ JE TŘEBA LÉČIT

0
Rate this post

Genitální herpes je onemocnění způsobené herpetickým virem. Přenáší se především sexuálně a její léčba je bolestivým problémem pro muže i ženy. Zjistěte, jaké jsou hlavní příznaky genitálního herpesu a jaká by měla být léčba.

Jak se můžete nakazit herpesem?

Genitální herpes je jednou z poměrně běžných pohlavně přenosných chorob. Na tomto webu viz. Nakazit se můžete především pohlavním stykem s nosičem viru nebo nemocným člověkem. Méně často může dojít k přenosu viru použitím stejných osobních věcí jako vektor, jako je sdílený ručník nebo použití veřejných toalet, ale je to také pravděpodobné. K nebezpečnému přenosu viru na dítě může dojít i při přirozeném porodu, a to kontaktem novorozence s kožními a slizničními lézemi porodních cest a vnějších reprodukčních orgánů matky.

Příčiny genitálního herpesu

Genitální herpes je způsoben dvěma typy virů: HSV-1 typ 1, zodpovědný za opary a polovinu genitálního herpesu, a HSV-2 typ 2, hlavní typ HSV, o kterém se předpokládá, že způsobuje genitální herpes. Když je primární herpes virus infikován, tělo nezíská imunitu a stane se navždy jeho nosičem. Proto jsou možné recidivy onemocnění a jeho úplné uzdravení není možné.

Virus se lokalizuje v senzorických gangliích míchy a ustává, dokud není reaktivován. Příčiny aktivující virus jsou především stres, dále oslabení imunitního systému, únava, přehřátí či ochlazení organismu, hormonální změny a ultrafialové záření. Aktivaci viru proto může podpořit používání solária, změna prostředí související s odjezdem na dovolenou, ale i menstruace nebo těhotenství.

Příznaky genitálního herpesu

Genitální herpes může být asymptomatický nebo symptomatický. První viditelné příznaky genitálního herpesu se objevují po 10-14 dnech. 3 dny před jejich výskytem pacient pociťuje brnění, pálení a hyperestezii. Na vnějších genitáliích, stejně jako na vnitřní oblasti stehen, hýždí, hráze – to je kůže spojující vnější reprodukční orgány s řitním otvorem a je klasifikována jako vnější genitálie uvedené výše, kůže řitního otvoru, a u žen také na děložním čípku a v pochvě se mohou tvořit váčky a následně eroze. Změny jsou velmi bolestivé, mohou je provázet horečka, zvětšené lymfatické uzliny, u žen výtok z pochvy, celková slabost. Primární infekce je nejbolestivější. Vydrží až 21 dní. Následné relapsy jsou mírnější a trvají kratší dobu, obvykle 7-10 dní.

Asymptomatické šíření viru

Mezi zjevnými a patrnými relapsy genitálního herpesu mohou existovat asymptomatická období, ve kterých se virus aktivuje v infikovaných gangliových buňkách a migruje na sliznici, aniž by způsobil klinické příznaky. Asymptomatické vylučování viru (AVS) způsobuje, že pacient nevědomky přenáší virus pohlavním stykem. AVS je extrémně nebezpečný pro novorozence. Symptomatický genitální herpes je indikací k císařskému řezu a důvodem k zahájení léčby novorozence. V případě asymptomatického šíření viru nedostatek znalostí o přítomnosti viru znamená, že neexistují žádné kontraindikace pro vaginální porod. Infekce u novorozenců však není diagnostikována včas, což může mít za následek vážné komplikace pro dítě.

Léčba genitálního herpesu

Nezbytná je návštěva lékaře a výběr vhodné léčby. Genitální herpes postihuje intimní partie a je stejně intimním problémem, který způsobuje mnoho obav a překážek k onemocnění. Neměly by však být překážkou návštěvy lékaře. Dostupné na trhu: farmakologickou léčbu mohou doplňovat volně prodejné přípravky, lokální léčba nebo domácí léčba. Je třeba si uvědomit, že takové akce pouze zmírňují příznaky nemoci, ale nedosahují jejích příčin. Základem léčby genitálního herpesu jsou předepsané a předepsané antivirové léky.

Domácí prostředky pro péči a úlevu od příznaků herpesu

Genitální herpes vyžaduje speciální hygienu. Infikovaná místa osušte, doporučuje se bavlněné, vzdušné spodní prádlo. Infikovaná osoba může při močení pociťovat silnou palčivou bolest. Pro zmírnění bolesti se proto může pokusit močit pod proudem vody. Kromě toho můžete použít antiseptické koupele, například s přídavkem manganistanu draselného nebo sody.

Je však vhodné připomenout, že výše uvedené domácí prostředky pouze zmírňují příznaky a jsou pečující povahy a nepůsobí na zdroj onemocnění.Navzdory probíhajícímu výzkumu vakcín proti virům, které způsobují orgánový herpes pohlaví, stále není možné virus účinně vyléčit, ale pouze o profylaktických a terapeutických opatřeních. Až dosud je jedinou účinnou léčbou symptomů genitálního herpesu návštěva lékaře a zahájení léčby antivirotiky na předpis. Proto se vyplatí překonat bariéry a využít odbornou lékařskou pomoc.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno